symbolika w biżuterii

Symbolika W Biżuterii. Dlaczego Wybieramy Biżuterię Ze Srebra i Złota?

Złotnictwo istnieje kilka tysięcy lat. Pierwsza biżuteria nie była aż tak zaawansowana jak w nasze dni, głównie były to zawieszki czy bransoletki robione z prawdziwych muszelek lub kamieni. Jubilerstwo, które znamy w XXI wieku, z cechami i próbami metali szlachetnych, bierze swój początek w XIII wieku i pochodzi z Zachodniej Europy. W tym samym okresie zyskała na popularności także symbolika w biżuterii, która jest ceniona i w naszych czasach.

Biżuteria na zamówienie
Zawieszka z prawdziwą muszelką

Symbolika Złota w Biżuterii

Złoto kojarzy się nam z bogactwem, władzą i siłą. Takie znaczenie temu metalowi nadali starożytni Rzymianie. Przez kilka wieków taki stosunek do złota utrwalił się na stałe, a szczyt osiągnął w średniowieczu. Najbardziej znanym przedmiotem symbolizującym te dobra jest korona.

Połączenie metali, jak złoto czy srebro, ze szlachetnymi kamieniami również należy do Rzymian. Wybitniejsze postępowania w tej dziedzinie datują się już na XVI wiek, kiedy to technika wzornictwa zyskała większe uznanie, a do jubilerstwa zaczęto wprowadzać najmocniejszy materiał na Ziemi, czyli diament.

Srebro: Symbolika W Biżuterii

Srebro posiadało znaczące miejsce w wielu kulturach, szczególnie w azjatyckich. Dla Chińczyków i Hindusów srebro nie było tylko surowcem do tworzenia biżuterii. Ten metal szlachetny był wykorzystywany w religijnych ceremoniach i rytuałach. Ludzie przeszłości wierzyli w ochronne właściwości srebra przed złymi duchami i wszelkiego rodzaju niepowodzeniami.

W mitologii rzymskiej, jak i greckiej, srebro symbolizuje Księżyc, a złoto najczęściej Słońce. Stąd też popularność takich ozdób jak zawieszka słońce czy kolczyki słoneczka.

Kolczyki MANU SUN i Zawieszka MANU SUN
Kolczyki MANU SUN i Zawieszka MANU SUN

Dlaczego Wybieramy Biżuterię Ze Srebra i Złota?

Dla nas biżuteria srebrna czy złota to przede wszystkim ozdoba naszego ciała lub również stroju. Produkty ze szlachetnych metali podkreślają status społeczny albo są środkiem do podkreślenia indywidualności, przede wszystkim stylu. Z przyjemnością nadajemy biżuterii symbolikę miłosną: darujemy lub dostajemy pierścionki zaręczynowe, które później wymieniamy na obrączki.

Jednak dla ludzi sprzed kilku wieków ważne były nieco inne funkcje biżuterii i ozdób:

  • Noszono spinki do mankietów czy do spinania włosów.
  • Szeroko wykorzystywano w religii, w postaci talizmanów czy medalików z wizerunkami świętych lub symbolami każdej z poszczególnych religii.
  • Oczywiście jako symbol władzy: korony, pierścienie, sygnety.

Najbardziej Popularne Motywy W Biżuterii 

Motyw serca od wieków cieszy się popularnością w jubilerstwie. Pierwsze przykłady symbolu serca w biżuterii datowane są na koniec XIV wieku. Zawieszka serce była wtedy jednym z najczęściej pożądanych elementów biżuterii, podobnie jak broszki czy pierścionki z tym samym motywem.

Wisiorek serce | Zawieszka MANU HEART
Zawieszka MANU HEART | Wisiorek serce

Koniczyna jako symbol szczęścia i powodzenia była bardzo popularnym motywem we wzornictwie. Jubilerzy przeszłości często wykorzystywali ten symbol do tworzenia kolczyków czy wisiorków. Motyw ten zazwyczaj wyróżniał się symetryczną formą, charakterystyczną dla biżuterii średniowiecznej.

Kolczyki Manu CLOVER | Kolczyki koniczyny
Kolczyki Manu CLOVER | Kolczyki koniczyny

Dualizm najczęściej przedstawiał dwie antagonistyczne postawy: dobro i zło, Boga i Szatana, Yin i Yang. Był także znakiem jedności, jak na przykład zawieszka Manu TWINS od CAMÉA CONCEPT.

Autor artykuły: Daniel Solovei

Twój koszyk
Scroll to Top